baw się i bądź bezpieczny



Baw się i bądź bezpieczny!

Projekt skierowany jest do uczniów szkóÅ‚ podstawowych i przedszkolaków, bowiem najmÅ‚odsze dzieci sÄ… najczÄ™stszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. To wÅ‚aÅ›nie z powodu wypadków każdego roku w Polsce ginie najwiÄ™cej dzieci. Z badaÅ„ przeprowadzonych przez UNICEF w 2010 roku wynika, iż potrzeba poruszania tematyki bezpieczeÅ„stwa z dziećmi jest duża.

Celem projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym:

  • jak dbać o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo,
  • jak unikać sytuacji ryzykownych,
  • jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku

„Baw siÄ™ i bÄ…dź bezpieczny!” jako ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF zostaÅ‚a objÄ™ta patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (Åšwiatowa Organizacja Zdrowia).

W ramach projektu „Baw siÄ™ i bÄ…dź bezpieczny!” przewidziane sÄ… nastÄ™pujÄ…ce dziaÅ‚ania/etapy:

  • Prowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczÄ…cych bezpieczeÅ„stwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiaÅ‚y dydaktyczne.
  • WÅ‚Ä…czenie opiekunów dzieci w edukacjÄ™ na temat bezpieczeÅ„stwa – rodzice sÄ… zarówno źródÅ‚em wiedzy o zasadach bezpiecznego zachowania jak i wzorem postÄ™powania.Dlatego tak istotne jest zaangażowanie opiekunów dzieci w proces zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeÅ„stwa. Ważnym elementem kampanii „Baw siÄ™ i bÄ…dź bezpieczny!” jest zorganizowanie przez dzieci lekcji dla rodziców o zasadach bezpiecznego zachowania. Zaproponujemy PaÅ„stwu scenariusz takiego spotkania. Na jednÄ… godzinÄ™ nastÄ…pi odwrócenie ról. To dzieci wykorzystujÄ…c zdobytÄ… przez siebie wiedzÄ™ bÄ™dÄ… uczyÅ‚y swoich rodziców zasad bezpieczeÅ„stwa. MogÄ… PaÅ„stwo także zaproponować zupeÅ‚nie innÄ… formuÅ‚Ä™ tego wydarzenia np. przedstawienie, imprezÄ™/piknik rodzinny – w zależnoÅ›ci od potrzeb i możliwoÅ›ci pozostawiamy to do PaÅ„stwa decyzji.
  • Zaangażowanie wÅ‚adz lokalnych w zwiÄ™kszenie bezpieczeÅ„stwa dzieci - ZachÄ™camy wszystkich Nauczycieli do porozmawiania z dziećmi na temat tego, czy w swoim najbliższym otoczeniu czujÄ… siÄ™ bezpieczne. Czy w pobliżu szkoÅ‚y znajdujÄ… siÄ™ dobrze oznakowane przejÅ›cia dla pieszych? Czy jest sprawna sygnalizacja Å›wietlna? Czy place zabaw sÄ… odpowiednio zabezpieczone? …etc. Wszystkie uwagi dzieci, zawarte w liÅ›cie przez nie podpisanym, prosimy przesÅ‚ać do wÅ‚adz lokalnych. Nie jest to warunek konieczny, który należy speÅ‚nić, by przystÄ…pić do programu, niemniej jednak szczerze zachÄ™camy do zaangażowania siÄ™ w tÄ™ inicjatywÄ™. ChcielibyÅ›my, aby uczniowie byli bardziej Å›wiadomi zagrożeÅ„, na jakie sÄ… narażeni, a także, by gÅ‚os dzieci zostaÅ‚ dostrzeżony przez organy odpowiedzialne za ich bezpieczeÅ„stwo.